Jakie kursy BHP online dla kierowców pojazdów służbowych zwiększają bezpieczeństwo na drogach?
Pracownicy prowadzący pojazdy służbowe powinni przejść dedykowane szkolenia BHP, które zawierają również zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Dotyczy to zarówno pracowników kierujących pojazdami służbowymi podczas wyjazdu na spotkania służbowe, jak i osoby, których praca wiąże się w dużej mierze z prowadzeniem pojazdu np. przedstawicieli handlowych. Sprawdźmy już teraz, jak kurs BHP online dla kierowców pojazdów służbowych zwiększa bezpieczeństwo na drogach.
Szkolenia okresowe BHP dla pracowników administracyjno-biurowych kierujących pojazdami służbowymi
Pracodawca jest zobowiązany do organizowania szkoleń okresowych z BHP dla wszystkich osób, które zatrudnia. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych szkolenia BHP okresowe powinny odbywać się co 6 lat – szczególnie dotyczy to osób jeżdżących samochodami. Warto podkreślić, że szkolenia okresowe BHP dla tej grupy pracowniczej mogą odbywać się całkowicie w formie online.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy skierowane dla pracowników administracyjno-biurowych powinny omawiać następujące kwestie:
- bezpieczeństwo i higiena pracy w środowisku biurowym;
- potencjalne zagrożenia występujące w miejscu pracy np. związane z oświetleniem, hałasem, pracą przy komputerze itp.;
- przedstawienie sposobów, jak zapobiegać wypadkom i chorobom zawodowym;
- wskazanie obowiązków pracowników i pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- zasady udzielania pierwszej pomocy przy omdleniach, skręceniach czy złamaniach.
Najważniejsze jest to, aby szkolenie okresowe BHP było dostosowane do obowiązków pracowników. Jeśli pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych są zobligowani również do prowadzenia samochodu służbowego, to szkolenie BHP okresowe powinno zawierać również kwestie związane z bezpiecznym wykorzystaniem pojazdu w pracy.
Program szkolenia dla pracowników kierujących pojazdami służbowymi
Szkolenie okresowe BHP dla osób kierujących samochodami służbowymi powinno zostać rozszerzone o materiały związane z bezpieczeństwem i ergonomią podczas prowadzenia samochodu służbowego. Dlaczego to takie ważne? Prowadzenie samochodu służbowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku podczas pracy, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika.
Szkolenie BHP okresowe dla pracowników kierujących pojazdami służbowymi powinno omawiać następujące zagadnienia:
- wskazanie kluczowych regulacji prawa pracy, które powinien znać pracownik prowadzący samochód służbowy;
- prawa i obowiązki pracowników;
- zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykorzystywania samochodu służbowego – m.in. sposoby przygotowania samochodu do jazdy;
- zasady związane z bezpieczną jazdą – omówienie podstawowych manewrów, zasad jazdy defensywnej oraz wskazówki na temat tego, jak zachować się na drodze w trudnych warunkach;
- wskazówki na temat tego, jak zachować się w razie wystąpienia wypadku drogowego, kolizji czy pożaru.
Podczas szkolenia z zakresu BHP dla uczestników ruchu drogowego prowadzących pojazdy służbowe należy omówić przykładowe wypadki drogowe, jakie mogą wydarzyć się na drodze. Pracownik musi wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku i kolizji oraz jak prawidłowo wykorzystywać pojazd, aby zadbać o środowisko naturalne.
Szkolenie BHP okresowe dla przedstawicieli handlowych
Kolejną grupą pracowników, którzy korzystają z samochodów służbowych, są przedstawiciele handlowi – zgodnie z przepisami są przyporządkowani do „innych” pracowników. Wynika z tego, że są narażeni na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne. Ich obowiązki zawodowe skupiają się w dużej mierze na dojazdach do klientów i kontrahentów. Dlatego też podczas szkoleń BHP dla kierowców prowadzących samochody służbowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zasady związane z bezpieczną jazdą.
Zgodnie z przepisami okresowe szkolenia BHP dla przedstawicieli handlowych powinno być przeprowadzane co 6 lat. Oprócz wcześniej wymienionych zagadnień, które dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy materiał szkoleniowy, powinien zostać uzupełniony o informacje na temat specyfiki pracy z pojazdem służbowym.
Program szkolenia okresowe BHP online dla przedstawicieli handlowych
- Omówienie regulacji prawa pracy skierowanych dla osób prowadzących pojazdy służbowe.
- Zasady ergonomii pracy pracowników kierujących pojazdy służbowe – głównie ergonomia pracy w pozycji siedzącej z laptopem i telefonem w samochodzie.
- Informowanie pracowników o potencjalnych zagrożeniach na drodze oraz ocena ryzyka zawodowego.
- Dobrym pomysłem będzie omówienie czasu pracy kierowców pojazdów służbowych.
- Szkolenie BHP online powinno skupiać się również na przedstawieniu nietypowych sytuacji na drogach, omówieniu najczęstszych przyczyn występowania kolizji i wypadków oraz sposobów, jak uniknąć zagrożeń na drodze.
- Przedstawienie sposobów, jak bezpiecznie prowadzić samochód służbowy, np. w przypadku wystąpienia trudnych warunków na drodze.
- Zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sposoby zachowania się w razie wypadku i kolizji drogowej.
Okresowe szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla przedstawicieli handlowych może odbywać się w formie online. To wygodniejsze i często dużo tańsze rozwiązanie.
Dlaczego warto organizować szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy dedykowane dla kierowców pojazdów służbowych?
Praca jako kierowca wiąże się z wieloma zagrożeniami, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo na drogach, ale również na zdrowie i życie pracowników. Dedykowane szkolenie okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które będzie dotyczyło również zasad wykorzystania pojazdów służbowych to działanie zapobiegawcze. Dzięki temu kierowcy dowiedzą, jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych oraz zyskają wiedzę na temat zagrożeń na drodze. Ważnym aspektem dla bezpieczeństwa pracowników jest również poznanie zagadnień z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nie można zapomnieć także o tym, że z perspektywy pracodawcy to także możliwość zmniejszenia kosztów związanych z ewentualną naprawą bądź też wymianą pojazdów oraz działanie zgodnie z obowiązującym prawem.
Zobacz również: