Blog

Chwyt Heimlicha - wszystko co musisz wiedzieć!

01.07.2024

[caption id="attachment_6839" align="alignnone" width="477"]Chwyt Heimlicha Chwyt Heimlicha[/caption]

Chwyt Heimlicha (znany również jako Rękoczyn Heimlicha lub Manewr Heimlicha) to , która stanowi pomoc przedmedyczną w przypadku zadławienia. Pozwala na usunięcie ciała obcego, które wywołało zadławienie. W wielu przypadkach może być działaniem ratującym życie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinno się wykonać Chwyt Heimlicha, by nie stanowił zagrożenia. Jednocześnie należy wiedzieć, kiedy w ogóle można go zastosować, a kiedy jest to zabronione. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat Rękoczynu Heimlicha!

Jak działa Uścisk Heimlicha?

Nazwa tego działania pochodzi od nazwiska osoby, która opracowała tę metodę. Henry Heimlich, zainspirowany częstymi doniesieniami o śmierciach spowodowanych zadławieniem, skupił się na opracowaniu metody, która pozwoliłaby ratować życie w takich sytuacjach. Jako chirurg posiadał niezbędną wiedzę medyczną, by próbować stworzyć odpowiedni schemat działania. Efektem jego pracy jest chwyt polegający na nacisku na podbrzusze, który prowadzi do utworzenia ciśnienia w klatce piersiowej i sprzężenia powietrza w drogach oddechowych. W ten sposób ciało obce, które utkwiło w tchawicy, może się z niej wydostać i przywrócić tym samym drożność w drogach oddechowych.

Co ciekawe, sam Heimlich po opracowaniu swojej metody długo nie miał okazji do jej zastosowania. Manewr nazwany swoim nazwiskiem wykorzystał dopiero na kilka miesięcy przed swoją śmiercią i uratował życie starszej kobiecie.

Jak prawidłowo wykonać Rękoczyn Heimlicha?

Warto wiedzieć, że Chwyt Heimlicha jest dopiero kolejnym z działań, które musimy podjąć w stosunku do osoby, która się krztusi. Jeśli zaobserwujemy taką sytuację, najpierw należy zachęcić osobę dławiącą się do intensywnego kaszlu. Jeśli po kilku sekundach to działanie nie okaże się skuteczne, należy chwycić za klatkę piersiową takiej osoby i pochylić ją lekko do przodu. Drugą ręką mocno uderzać między łopatkami. Dopiero nieskuteczność tych dwóch działań daje zielone światło do wykorzystania Manewru Heimlicha.

Manewr Heimlicha - odpowiednia pozycja

Podczas stosowania Chwytu Heimlicha należy stanąć za osobą, która się krztusi. Kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie rąk, by manewr okazał się skuteczny. Jedną ręką obejmujemy taką osobę w pasie, dokładnie pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Nasza dłoń w tym miejscu powinna być zaciśnięta w pięść. Następnie chwytamy pięść drugą ręką i mocno dociskamy w swoją stronę, kierując dłonie delikatnie również ku górze. To powinno dać możliwość szybkiego usunięcia ciała obcego, które zadławienie.

Chwyt Heimlicha - jak długo stosować?

Warto wiedzieć, że czasem ograniczenie stosowania rękoczynu Heimlicha jest zasadne. Po pierwszej nieudanej próbie najczęściej stosuje się go jeszcze maksymalnie jeszcze cztery razy. Jeśli to nie odniesie pozytywnego skutku należy raz jeszcze spróbować uderzać między łopatkami, pochylając krztuszącego się do przodu. Następnie ponownie możemy zastosować uciskanie klatki piersiowej. Wdrożenie resuscytacji może być już wówczas niezbędne.

Chwyt Heimlicha u dzieci - czy wolno go stosować?

Rękoczyn Heimlicha może być stosowany jedynie u starszych dzieci, ale jest zabroniony w przypadku niemowląt. Tak małe dziecko odwracamy na swoim przedramieniu twarzą do dołu, by jego głowa znajdowała się poniżej tułowia. Następnie w celu wypchnięcia ciała obcego uderzamy nadgarstkiem między łopatkami. Jeśli takie działanie nie usunie ciała obcego, konieczne jest pięciokrotne uciśnięcie klatki piersiowej. Najczęściej wykonuje się to naprzemiennie do momentu utraty przytomności ofiary. W tym drugim przypadku kładziemy dziecko na plecach i wykonujemy wdechy ratunkowe. Wezwanie pomocy i szybka resuscytacja są wówczas absolutną koniecznością.

Kiedy nie wolno stosować Rękoczynu Heimlicha?

Manewr Heimlicha należy stosować u osób, w przypadku których zawiodły inne metody. Jednak nie wolno go stosować ani w przypadku niemowląt, ani kobiet w ciąży. Zabronione jest to również w przypadku osób nieprzytomnych. By ciało obce wydostało z układu oddechowego ofiary, konieczna jest jej choćby częściowa współpraca. Utrata przytomności takową wyklucza.

Dowiedz się więcej

 

 

Firmy współpracujące

Masz pytanie do specjalisty BHP?





    Dane kontaktowe

    BHP CENTER SP Z O. O.

    Bonarka for Business

    Budynek D, piętro I

    Puszkarska 7i

    30-644 Kraków

    PFR