Szkolenie bhp dla pracodawców
Pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swojej firmie. Do jego obowiązków należy między innymi systematyczne szkolenie swoich pracowników. Co ze szkoleniami z zakresu bhp dla samego pracodawcy?
Szkolenia BHP dla pracowników a przepisy
W pierwszej kolejności należy odnieść do się Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Jeśli do zarządzania zespołem deleguje kierowników, managerów, czy team leaderów, oni również ze względu na pełnioną funkcję, odpowiadają za stan bhp w zakładzie pracy. Do obowiązków pracodawcy należy między innymi:
- Kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników;
- Systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- Wyznaczenie osób odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy oraz za koordynowanie działań z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji.
Pracodawcy oraz pracownicy na stanowiskach kierowniczych co 5 lat powinni powtarzać szkolenie okresowe BHP, z programem dostosowanym do swojego rodzaju stanowiska pracy. Jest to o tyle ważne, że osoby kierujące pracownikami, powinny udzielać swoim podwładnym instruktażu stanowiskowego. Aby móc wywiązać się z tego obowiązku, przełożony sam musi mieć ważne szkolenie w dziedzinie bhp.
Dla przypomnienia, nowozatrudniony pracownik w pierwszym dniu pracy odbywa szkolenie wstępne. Na pełne szkolenie wstępne składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Szkolenie wstępne BHP jest ważne rok, dla osób na stanowiskach kierowniczych - pół roku od dnia zatrudnienia.
Pracodawca, który zatrudnia mniej, niż 50 pracowników, może samodzielnie wykonywać zadania służby BHP, o ile jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka. Aby móc pełnić te zadania, pracodawca powinien mieć ważne szkolenie okresowe dla pracowników służby bhp i innych osób wykonujących zadania tej służby.
Kursy dla pracodawców i osób kierujących pracownikami - szkolenia BHP online
Szkolenia okresowe w dziedzinie bhp, które można zakupić na naszej stronie to forma samokształcenia - e-learningu. Kurs bhp online to elastyczna forma, pozwalająca na wykonanie szklenia w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca. Program naszego szkolenia dla pracodawców i osób kierujących pracownikami jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy obejmuje tematy takie jak:
- Informacje o szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
- Obowiązki pracodawcy i pracowników;
- Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego;
- Konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa;
- Choroba zawodowa, wypadki przy pracy (Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych);
- Informacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego;
- Czynniki ryzyka w rozumieniu przepisów występujące w miejscu pracy;
- Ocena ryzyka zawodowego - metody oceny ryzyka na stanowiskach pracy;
- Ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi;
- Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej;
- Metody kształtowania bezpiecznych modeli zachowań wśród pracowników;
- Opis najczęstszych przyczyn wypadków;
- Zarządzanie higieną pracy;
- Ergonomia w miejscu pracy;
- Ochrona pracy kobiet i ochrona pracy młodocianych;
- Zasady udzielania pierwszej pomocy;
- Problemy ochrony przeciwpożarowej i zasady postępowania w razie pożaru.
Szkolenie bhp w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy a dokumenty
Obowiązek odbycia szkoleń bhp może być weryfikowany w trakcie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy lub inne organy nadzoru nad warunkami pracy. Wtedy należy przedstawić dokument świadczący o ukończeniu szkolenia. W przypadku szkolenia wstępnego jest to karta szkolenia wstępnego, a w przypadku szkolenia okresowego BHP - zaświadczenie. Co ważne, pracodawca może swoich pracowników oddelegować do wykonania szkoleń okresowych i wstępnych BHP wyłącznie w czasie pracy i na koszt pracodawcy. To również może być weryfikowanie w czasie kontroli.
Jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą a kursy bhp
Zarówno jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie musi wykonywać szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy do momentu, aż nie zatrudni chociaż jednego pracownika. Wtedy automatycznie staje się pracodawcą, zatem będzie miała obowiązek wykonania szkolenia bhp dla pracodawców.