Blog

Koc termiczny, folia NRC - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć!

11.02.2025

Koc termiczny, czy folia NRC to terminy, które o tym produkcie nie mówią zbyt wiele. Używane są jednak również bardziej wymowne, np. koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, czy folia życia. Używa się go nie tylko w sytuacjach wychłodzenia organizmu, ale również wtedy, gdy dochodzi do przegrzania, a także w wielu sytuacjach awaryjnych do szybkiego i skutecznego zabezpieczenia poszkodowanego. Nie bez przyczyny również folia izolacyjna jest z jednej strony złota, a z drugiej srebrna. Dlaczego tak jest? To i inne kwestie związane z używaniem metalizowanej folii poliestrowej, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Jak działa koc termiczny?

Chociaż kojarzy się go głównie z ochroną przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu, jego funkcji jest znacznie więcej. Co ciekawe, produkt ten ma niemal kosmiczną genezę, ponieważ pomysł użytkowania tego typu folii zrodził się w latach 70. XX wieku na potrzeby programu NASA. Do jego produkcji używa się cienkiego tworzywa sztucznego, polipropylenu. Ocenia się, że koc termiczny jest w stanie zatrzymać aż 97% promieniowania cieplnego człowieka. Oznacza to wysoką skuteczność podczas np. akcji ratunkowych. Dzieje się tak dlatego, że koc termiczny zmniejsza konwekcję, czyli jeden z procesów utraty energii cieplnej. Zmniejsza również straty ciepła, które są wywoływane parowaniem potu. To dlatego osoba poszkodowana szybko może odczuć ulgę przy odpowiednim użyciu koca. Warto przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej strony:

  • Srebrna strona koca - jeśli to srebrną stronę przyłożymy do ciała osoby poszkodowanej, koc ratunkowy pomoże zatrzymać ciepło ciała i ochronić je przed wychłodzeniem.
  • Złota strona - jeśli złota strona folii poliestrowej będzie przy ciele, wówczas ograniczamy ryzyko związane z przegrzaniem organizmu. Folia odbija wtedy promienie słoneczne.

Stosowanie tego koca jest niezwykle ważne, by niepotrzebnie nie pogorszyć stanu poszkodowanego, np. przed transportem do szpitala lub w jego trakcie. Jeśli tylko istnieje możliwość zabezpieczenia poszkodowanego przed utratą ciepła lub nadmiernym przegrzaniem, należy to zrobić. Może się okazać, że tak prosta czynność z użyciem podstawowego produktu, wpłynie pozytywnie na proces udzielania pierwszej pomocy i dalszej rekonwalescencji osoby poszkodowanej.

Na co uważać przy kocu termicznym?

Należy jednak pamiętać, że koc termiczny to nie panaceum na zimno i gorąco. Ocenia się również, że istnieje niewielka różnica pomiędzy funkcjami, jakie daje strona srebrna folii i strona złota (mniej niż 20%). Dlatego, zwłaszcza jeśli chodzi o przegrzanie organizmu, należy podchodzić do tego rozwiązania ze świadomością i ostrożnością. Jednocześnie warto wspomnieć tu o dodatkowej ważnej funkcji złotego koloru folii. Otóż jest on bardziej widoczny, jeśli akcja ratunkowa ma miejsce np. w śniegu, czy po zmroku.

Co więcej, kawałki folii NRC są czasem wykorzystywane do wykonania szybkiego opatrunku, zanim poszkodowany dotrze do szpitala. Ratownicy mogą skorzystać z folii do wykonania opatrunku zastawkowego, jeśli poszkodowany ma uszkodzenia ciała w obrębie klatki piersiowej. Koc termiczny przydaje się również jako standardowy element apteczki, ponieważ może posłużyć osobom udzielającym pierwszej pomocy, aż do przybycia służb ratunkowych. Używa się go często po wypadkach drogowych. Czasem jest to konieczne wobec tych, którzy znajdują się w stanie upojenia alkoholowego.

Jak używać koca termicznego? Ważne wskazówki

Żeby koc termiczny odpowiednio spełniał swoje funkcje, kluczowe jest jego właściwe użycie. Okazuje się bowiem, że jego właściwości mogą być wręcz zagrażające zdrowiu poszkodowanego, jeśli folii użyje się w nieodpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek, którymi warto się posłużyć, by użycie folii NRC miało sens.

  • W celu utrzymania ciepła ciała, okrywaj poszkodowanego możliwie szczelnie. Istotne jest również odizolowanie go od podłoża, jeśli tylko jest to możliwe. Im więcej źródeł zimna, z którymi ciało ma styczność, tym słabsze będzie działanie koca termicznego.
  • Nie okrywaj kocem termicznym poszkodowanego, który ma na sobie mokre ubrania. Nie spowoduje to ogrzania jego ciała, wręcz przeciwnie. Zimno zostanie zatrzymane, a tym samym wystąpi zagrożenie, że poszkodowany ulegnie wychłodzeniu, z hipotermią włącznie. Aby użycie folii w takim przypadku miało sens, należy pozbyć się mokrej odzieży.
  • Nie stawiaj na folię jako jedyne zabezpieczenie poszkodowanego przed przegrzaniem. Jeśli istnieje taka możliwość, zapewnij mu cień i ogranicz jego ekspozycję na słońce również w alternatywny sposób. W przypadku przegrzania folia nie wykazuje się aż tak wysoką skutecznością, jak w przypadku wychłodzenia organizmu, należy o tym pamiętać.
  • Nie twórz luk pomiędzy ciałem a kocem termicznym. Im ściślej folia przylega do ciała, tym wyższa jej skuteczność.
  • Jeden egzemplarz koca termicznego to jedno użycie. Nie używaj go po raz drugi. Po pierwsze dlatego, że jego powierzchnia może być uszkodzona i nieszczelna, nawet jeśli jest to koc odporny na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, udzielanie pierwszej pomocy wiąże się często z bliskim kontaktem koca z ciałem osoby poszkodowanej. Czasem może to stwarzać ryzyko dla kolejnej osoby, na ciele której koc zostanie zastosowany.

Gdzie używać koca termicznego? Czy tylko w sytuacjach awaryjnych?

Zastosowanie koca termicznego jest bardzo szerokie, a korzystać z niego może każdy, nie tylko służby ratunkowe. Czy warto przemyśleć posiadanie tego produktu w swojej apteczce lub plecaku? Zdecydowanie tak. Oto kiedy możemy go wykorzystać:

  • Podczas wycieczek górskich, kiedy temperatura bardzo dynamicznie się zmienia i czasem istnieje ryzyko zbyt szybkiego wychłodzenia organizmu. Koc termiczny może przydać się nawet wtedy, gdy nie wymagamy pomocy medycznej, a jedynie potrzebujemy wsparcia w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, np. podczas przerw i biwaków w górach.
  • Podczas wyjazdów na wycieczki rowerowe, zwłaszcza jeśli są to wyjazdy o charakterze ekstremalnym, np. w terenie górskim. O wypadek wówczas łatwo, a koc termiczny przed przybyciem służb ratunkowych może być niezbędny.
  • Pod namiotem, kiedy temperatura na zewnątrz może zaskoczyć. Koc termiczny może przydać się w namiocie nawet latem, jeśli dochodzi do dużych wahań temperatur. Z pewnością pozwoli skuteczniej ochronić ciało przed chłodem.
  • Na plaży, kiedy istnieje konieczność ochronienia się przed palącymi promieniami słońca. Nie wszystkie plaże oferują naturalny cień w postaci drzew i krzewów. Jeśli nie dysponujemy parasolem, koc termiczny (złotą stroną przylegający do ciała), może okazać się zbawienny.
  • Wobec zwierząt, które towarzyszą Ci w wycieczkach i wędrówkach. Warto pamiętać, że psy również mogą mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, jeśli panują niesprzyjające warunki pogodowe. Zarówno wtedy, kiedy jest za zimno, jak i wtedy, gdy jest zbyt gorąco. Jeśli dodatkowo zwierzak ulegnie wypadkowi, który w jakimś stopniu go unieruchomi, tak samo jak człowiek będzie potrzebować ochrony przed temperaturą.

Dlaczego warto mieć koc termiczny? Argumenty, które Cię przekonają

Sporo napisaliśmy o funkcjach koca termicznego. To wszechstronny, bardzo przydatny produkt. Tym bardziej dziwi, że wciąż niewiele osób decyduje się na jego zakup i wyposażenie w niego zarówno apteczki, jak i bagaży na bliższe i dalsze wycieczki. Zdecydowanie polecamy to zmienić. Dlaczego? Istnieje szeroki wybór koców termicznych i są one bardzo tanie. Jedną sztukę można kupić już za kilka złotych. Warto przy jednym zamówieniu zdecydować się na więcej koców, ponieważ koce termiczne są jednorazowego użytku. Pamiętaj o tym, nawet jeśli użytkujesz koc samodzielnie i nie miał kontaktu z ciałem nikogo innego. Chodzi przede wszystkim o jego skuteczność. Polipropylenowa płachta jest tak cienka i delikatna, że łatwo może ulec uszkodzeniu. Wówczas znacząco zmienia się skuteczność tego produktu. Rozdarcia, dziury, nadmierne wygniecenie - to wszystko sprawia, że użytkowanie koca staje się dużo trudniejsze i nieefektywne.

Dowiedz się więcej o pierwszej pomocy:

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Co wchodzi w zakres pierwszej pomocy?

Reanimacja a resuscytacja — przedstawiamy różnice

Defibrylator AED — jak używać?

 

Firmy współpracujące

Masz pytanie do specjalisty BHP?





    Dane kontaktowe

    BHP CENTER SP Z O. O.

    Bonarka for Business

    Budynek D, piętro I

    Puszkarska 7i

    30-644 Kraków

    PFR