Co to jest ergonomia pracy? Jak o nią zadbać?
Pracodawca powinien czuwać nad tym, aby w zakładzie były przestrzegane zasady bhp, ale nie tylko. W interesie każdej organizacji jest również dbanie o ergonomię, dzięki której wzrasta efektywność pracy. Dlaczego tak ważne jest ciągłe polepszanie warunków pracy człowieka?
Czym jest ergonomia? Definicja
Jest to nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa. Słowo to, w przekładzie na język polski, oznacza wiedzę o pracy ludzkiej. Ergonomia zajmuje się dostosowaniem warunków pracy do psychofizycznych możliwości człowieka i dzieli się na korekcyjną i koncepcyjną. Ergonomia korekcyjna to analizowanie obecnego stanu, zauważenie wszelkich niedociągnięć i wyeliminowanie zagrożeń w procesie pracy. Ergonomię koncepcyjną stosuje się w momencie projektowania stanowiska pracy. Przestrzeganie zasad ergonomii wpływa pozytywnie na wydajność pracowników. Warto pomyśleć o tym już na samym początku. Ergonomia koncepcyjna wykorzystywana jest na etapie planowania biura czy też całego zakładu pracy i jest ukierunkowana na to, aby spełniać potrzeby pracownika.
Ergonomia pracy przy komputerze
W dzisiejszych czasach, kiedy sektor usług i nowych technologii prężnie się rozwija, wiele osób wykonuje swoją pracę przed komputerem, w pozycji siedzącej. Choć wydawać się może, że praca umysłowa jest lżejsza, niż fizyczna, pod względem biologicznym taka pozycja nie jest dla człowieka naturalna. Dodatkowo, sama praca przed ekranem komputera może negatywnie wpływać na wzrok. Ergonomiczne stanowisko pracy obejmuje krzesło obrotowe, które ma pięć nóżek w podstawie. Stopy pracownika powinny być położone swobodnie na podłodze. Bardzo ważna jest odległość wzorku od ekranu monitora (optymalnie 60-70 cm). Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby myszka i klawiatura były oddzielne, nie te wbudowane w laptopa. Zapobiega to napięciu mięśni przedramienia i nadgarstka. Ich zakup jest oczywiście po stronie pracodawcy. Istotne jest również obszerne biurko, które da właściwe podparcie dla nadgarstków. Dodatkowo, w trakcie każdej godzinnej pracy przed komputerem, pracownik ma prawo do pięciu minut przerwy. W jej trakcie może rozluźnić się, zmienić pozycję siedzącą, wykonać proste ćwiczenia.
Należy również przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku komputerowym, która ma na celu zapewnienie, że jego użytkowanie jest bezpieczne.
Ergonomia stanowiska pracy - podstawy prawne
Zgodnie z Dyrektywą Rady 90/270/EWG, prawo nakłada na pracodawcę obowiązek zaprojektowania i dostosowania miejsca pracy przy komputerze dla wszystkich nowych pracowników, a także już zatrudnionych, jeśli zajdzie zmiana w ich środowisku pracy (zmiana pozycji, zadań, biurka lub komputera). Należy się tutaj również powołać na Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z prawem, pracodawca powinien tak przystosować miejsce pracy i wyeliminować możliwe wady, aby praca nie przyczyniała się do problemów zdrowotnych pracowników.
Czynniki uciążliwe na stanowisku pracy
Czynnik uciążliwy w środowisku pracy może być przyczyną irytacji lub nadmiernego zmęczenia. Pod lupę można wziąć na przykład odpowiednie oświetlenie dla osób pracujących przed komputerem, czy też hałas. Czynniki te są kluczowe dla dobrego samopoczucia. Uciążliwe mogą być również prace monotypowe. Przykładowo monotonia pracy w fabryce może przyczyniać się do wypadków, dlatego też już od momentu koncepcji, maszyny powinny być przygotowane w taki sposób, by stanowiły jak najmniejsze zagrożenie.
Podsumowując, zdrowie pracowników powinno być dla pracodawcy priorytetem. Dlatego też w swojej organizacji powinni uwzględnić zasady ergonomii pracy. Zapewnienie odpowiednich warunków jest obowiązkiem pracodawcy. Przystosowaniem narzędzi i stanowisk pracy, w porozumieniu z pracodawcą, powinni zajmować się specjaliści bhp. To oni nadzorują warunki pracy na danym stanowisku. Dzięki zastosowaniu ergonomii, wzrasta szansa, że u pracowników nie rozwiną się choroby zawodowe, na przykład zespół cieśni nadgarstka. Zapewnij dobre samopoczucie swoim pracownikom - stwórz ergonomiczne i bezpieczne stanowisko pracy!
Chcesz dowiedzieć się więcej o ergonomii w miejscu pracy? Obejrzyj nagranie z webinaru "jak pracować z domu? ergonomia, bhp i zdrowie w pracy zdalnej"